Schill + Seilacher GmbH Stand 311
Address: Schoenaicher Str. 205, 71032 Boeblingen, Germany
Tel.: +49 (0)7031 282 241
Fax: +49 (0)7031 282 446
E-mail: surfactants(at)schillseilacher.de
Website: www.schillseilacher.de
logo
Schill+Seilacher GmbH founded in 1877 is a traditional manufacturer of amino-acid based surfactants and phosphate esters. Our product portfolio ranges from amino-acid based surfactants PERLASTAN®, phosphate esters based emulsifiers SILAPHOS®, silicon based surfactants, conditioners and waxes Sil-O-San® to odour absorbers PolyFix oSORP®.

Under the tradename PERLASTAN® we offer very mild surfactants such as PERLASTAN® SC-25NKW (Sodium/Disodium Cocoyl Glutamate) and PERLASTAN® L-30 (Sodium Lauroyl Sarcosinate). They tolerate a broad pH-range, oxidizing agents and offer the possibility to use them for ECO-certified natural cosmetics. Under the tradename Sil-O-San® we offer emulsifiers, waxes and non-ionic surfactants like Sil-O-San® 8611C (PEG-12 Dimethicone) or Sil-O-San® 8651C (Cetyl Dimethicone).

Because of our creativity, know-how and the companies’ high quality standards, Schill+Seilacher is well recognized beyond its regional borders.

Distributor: Novodist Dış Tic. Ltd. Şti.


1877 yılında kurulan Schill+Seilacher GmbH, amino-asit bazlı yüzey aktifler ve fosfat esterlerinin geleneksel üreticisidir. Ürün portföyümüz, amino-asit bazlı yüzey aktifler - PERLASTAN®, fosfat esterleri bazlı emülgatörler - SILAPHOS®, silikon bazlı yüzey aktifler, saç şekillendiriciler ve vakslar - Sil-O-San®, ile koku emiciler olan PolyFix oSORP® şeklinde dağılım göstermektedir.

PERLASTAN® ticari ismi altında PERLASTAN® SC-25NKW (Sodyum / Disodyum Cocoyl Glutamat) ve PERLASTAN® L-30 (Sodyum Lauroyl Sarkosinat) gibi çok yumuşak yüzey aktif maddeler sunmaktayız. Bu ürünler, geniş bir pH aralığına ve oksitleyici ajanlara karşı kararlılık gösterip, ECO sertifikalı doğal kozmetik ürünlerde kullanım imkanı sunar. Sil-O-San® ticari ismi altında, Sil-O-San® 8611C (PEG-12 Dimethicone) veya Sil-O-San® 8651C (Cetyl Dimethicone) gibi emülgatör, wax ve non-iyonik yüzey aktif maddeler sunmaktayız.

Yaratıcılığımız, uzmanlığımız ve şirketlerin yüksek kalite standartları sayesinde Schill + Seilacher, bölgesel sınırları dışında da iyi tanınmaktadır.

Distribütör: Novodist Dış Tic. Ltd. Şti.


For further information, please visit our stand 311
and see main stand entry: Novodist Dış Tic. Ltd. Şti.
Back to Exhibitor List