Doosan Corporation Stand 311
Address: 864-1, Iui-dong, Yeongtong-gu, 443-270 Suwon, Republic of Korea
Tel.: +82 (0)31 888 9928
Fax: +82 (0)31 888 9800
E-mail: mireu.hwang(at)doosan.com
Doosan Corporation, Biotech Business Division, established in 1960 as Korea's first-ever corporate-affiliated research lab, engages in biotechnology research, development, and the related business.

With the independent biotechnology, Doosan produces natural sphingolipids such as ceramide and phytosphingosine etc., which exist in human skin. And now we are pleased to introduce our new product, which is the ambitious work of the company; water-soluble ceramide. Various kinds of phospholipids, natural ferment extracts and formulated products are also well received in the market.

We will do our best to create customer’s value through our total technical service and products. Whatever your concerns are, be assured that we will be dedicated to meeting your company’s need.

Distributor: Novodist Dış Tic. Ltd. Şti.


Kore'nin ilk kurumsal araştırma laboratuvarı olarak 1960 yılında kurulan Doosan Corporation, Biotech İş Bölümü, biyoteknoloji alanında araştırma, geliştirme ve buna bağlı ilgili iş kollarında çalışmalarını yürütmektedir.

Doosan, benzersiz biyoteknoloji sayesinde, insan derisinde var olan seramid ve phytosphingosine gibi doğal spingolipitler üretmektedir. Ve şimdi, şirketimizin iddialı çalışmaları sonucu ortaya çıkan yeni ürünümüz, ‘suda çözünür seramidi’ sizlere sunmaktan memnuniyet duyarız. Farklı türde fosfolipitler, doğal maya özleri ve formüle ürünlerimiz de pazarda olumlu ve iyi karşılanmaktadır.

Müşteri değeri yaratabilmek adına tüm teknik destek ve ürünlerimizle elimizden gelenin en iyisini yapıyor olacağız. Şirketinizin ihtiyacı her ne olursa olsun, kendimizi bu ihtiyacı karşılamaya adayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Distribütör: Novodist Dış Tic. Ltd. Şti.

For further information, please visit our stand 311
and see main stand entry: Novodist Dış Tic. Ltd. Şti.
Back to Exhibitor List