KALE Kimya Kimyevi Maddeler Sanayi Ve Ticaret A.Ş Stand 101
Address: Turgut Özal Cad. No:123, 41490 Sekerpinar-Kocaeli, TURKEY
Tel.: +90 262 658 07 70
Fax: +90 262 658 97 77
E-mail: info(at)kalekimya.com
Website: www.kalekimya.com
Kale Kimya Group had been founded by Chemical Engineer Kazım Kaleagasi in 1975 and continues its activities in Cosmetics, Detergent, Pharmaceutical, Food, Textile, Adhesives, Metal and Pool chemicals since then . The group, established and focused on a technical service oriented marketing, has the ability to give detailed technical service to different sectors with its specialized engineer team. Organizing seminars every year for different sectors helped the customers to have the opportunity to exchange information among the Turkish industry and global chemical industry.

Kale Kimya Duzce plant will be launched in 2015, this new chemical raw materials production facility is an investment that will bring sound to the Turkish chemical industry.

Kale Kimya Group will continue to be your solution partner for supplying chemicals in Turkey and Middle East countries .


1975 yılında Kimya Mühendisi Kazım Kaleağası tarafından Kale Kimya A.Ş. ile temeli atılan şirketler grubumuz Kozmetik başta olmak üzere Deterjan, Tekstil, Yapıştırıcı, Metal, İlaç, Gıda ve Havuz sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Teknik servis temelleri üzerine kurulmuş olan bir pazarlama anlayışını benimseyen firmamız geniş sektörlere hitap ettiği ve bu sektörlere yönelik uzman mühendis kadrosunu bünyesinde bulundurmasından dolayı kapsamlı bir servis verebilmektedir. Kale Kimya Grubu düzenlediği seminerler ile her yıl yurt dışından temsil ettiği firmaları teknik gelişmeleri ve dünyadaki sektörel akımları aktarmak amacı ile Türk kimya sanayicileri ile buluşturmaktadır.

2015 yılında açılışı yapılacak Düzce fabrikası, kimyasal hammadde üretim tesisleri Türk kimya sanayisine ses getirecek bir yatırımdır.

Kale Kimya Grubu, Türkiye ve Ortadogu ülkelerinde kimyasal tedariğinde çözüm ortağınız olmaya devam edecektir.
 
Back to Exhibitor List