Safic Alcan Turkey / Interplast Stand 204
Address: Ikitelli OSB Eski Turgut Ozal Cad. No.8 D-Blok Kat:4 No.408 34490 Basaksehir / Istanbul, TURKEY
Tel.: +90 212 549 69 50
Fax: +90 212 549 18 34
E-mail: baris.kan(at)interplast.com.tr
Website: safic-alcan.com
Safic Alcan, established in 1847 and having its headquarter in Puteaux/France with its offices in 25 different countries including China, India, USA together with 400 staff and 400 M€ turnover, is one of the leading distribution group of companies in Europe.
After the acquisition of our company Interplast, pronounced as Safic Alcan Turkey, by Safic Alcan SAS in 2011, now we have ‘’Life Sciences’’ including cosmetics, nutraceutical, pharma and agriculture/veterinary and ‘’Performance Products’’ including engineering plastics/thermoplastics, rubber and coatings & adhesives departments also active in the countries which present in the natural gravity of our export zone-Balkan, Caucasia, Central Asia, Middle East and North Africa.
Safic Alcan is known to be preferential solution provider and partner by its European and worldwide customers and due to this big responsibility we are always fully in the center of innovative applications and developments in terms of technical and regulatory knowledge, availability, and logistic solutions. We have an application laboratory in the structure of Safic Alcan France and we are working on to establish a second laboratory as Safic Alcan Turkey. We started to give services to our customers for the efficacy and other related tests via our agreed laboratories in France and other countries.


Safic Alcan 1847 yılında kurulmuş olan, şu an 400’ e yakın çalışanı ve 400 M€’ luk cirosu ile Çin, ABD ve Hindistan da dahil olmak üzere 25 ülkede şirketleri olan, merkezi Puteaux/Fransa’ da bulunan Avrupa’ nın önde gelen distributor teşkilatlarından birisidir.
Safic Alcan SAS ile 2011 yılında birleşmemizden sonra Safic Alcan Turkey olarak da telaffuz edebileceğimiz İnterplast bünyesinde ‘’Hayat Bilimleri’’ altında kozmetik, gıda, ilaç ve tarım/veterinerlik, ayrıca ‘’Performans Ürünleri’’ altında da mühendislik plastikleri/termoplastik, kauçuk ve boya&yapıştırıcı departmanlarımız bulunmakta, Türkiye’ nin doğal ihracat çekim alanı içinde bulunan Balkan, Kafkas, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.
Safic Alcan, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyadaki formülatörlerin öncelikli çözüm ortağı olarak bilinmekte ve bu anlamda teknik ve mevzuat bilgisi, ulaşılabilirliği ve lojistik çözümleri ile tamamen yenilikçi uygulamaların merkezinde bulunan bir firmadır. Safic Alcan France bünyesinde bir uygulama laboratuvarımız olup Safic Alcan Turkey olarak da bir laboratuvar kurmak yönünde çalışıyoruz. Yurtdışı laboratuvarlarımızda etkinlik ve diğer testlerin yapılması açısından da hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız.
 
Back to Exhibitor List